Bayburt Valiliği
Bayburt Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Bayburt Valiliği
Bayburt Valiliği

200 KİŞİLİK ÖĞRENCİ PANSİYONU ( 2. ETAP )

13 Şubat 2018
200 KİŞİLİK ÖĞRENCİ PANSİYONU ( 2. ETAP )
200 KİŞİLİK ÖĞRENCİ PANSİYONU ( 2. ETAP )

1700 m2 taban alanı üzerine bodrum,zemin ve 2 kat olmak üzere 4 kat ve 6412 m2 kapalı alanı kapsayacak şekilde inşa edilmiştir.

Bayburt İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Kampüsü içerisinde 16 Derslikli Okul ile 24 Derslikli Okul arasında olan pansiyon , girişi kuzeydoğuya bakacak şekilde konumlandırılmıştır.

Yapı temel olarak iki başlıktan , öğrenci odaları ve bu alanlar içine yayılan idari birimler ile öğrencilerin sosyal , sporaktif vb. etkinlikleri gerçekleştirecekleri sosyal tesislerden oluşmaktadır.Ebatları ve yan yana gelme koşulları kesin olan öğrenci odaları yapının baskın programı olarak kız ve erkek olmak üzere iki koridor etrafına toplanır. Kız ve erkek öğrenci yatakhane bloğunun kesiştiği orta bloğa konumlanan etüt odaları,hobi,dinlenme ,fitness birimleri yatakhane birimlerinin kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlarlar. Kütlenin cephesi yapı ekonomisi düşünülerek sıva boya olarak düşünülmüş,kütlenin monotonluğu söveler ve yüzey derinlikleri tasarlanarak sağlanmıştır.Öğrenci odalarını içeren kütle zemin katta yemekhane ile ön bahçe yönüne açılarak öğrenciler için açık spor alanlarını ve sosyal tesisleri oluşturur. Ön bahçe oluşturan bu form öğrencilerin okul dışı zamanlarda dinlenebileceği ve sosyalleşebileceği alan olarak tasarlanmıştır. Öğrenci odaları iki kolda ortak alanlar orta kolda olmak üzere oluşturulan L formu ile öğrenci yatakhanelerinin gürültülü ortak alanlardan yalıtılması amaçlanmıştır. Sosyal birimlerin olduğu orta blokta ise etüt odaları orta kısma sosyal birimler köşeler konumlandırılmıştır.Böylece sessiz bir çalışma ortamı oluşması amaçlanmıştır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır